Telewizja przemysłowa CCTV IP, w porównaniu do wersji analogowej systemów telewizji przemysłowej, to przede wszystkim podejście technologiczne bardziej nowoczesne i oferujące zupełnie nowe możliwości. Monitoring IP sprawdza się w budynkach firmowych i prywatnych, a także na rozległych obszarach, zarówno jako nowa instalacja, jak i system bazujący na już istniejącej infrastrukturze sieciowej. Transmisja, a także zapis danych ma tu miejsce za pośrednictwem sieci komputerowych oraz łączy teleinformatycznych, co pozwala na monitoring nawet tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe.
Jest to rozwiązanie bardziej otwarte na zdalną kontrolę i pozwala ograniczyć ilość koniecznych kabli (skrętka może zastąpić kabel koncentryczny odpowiedzialny za wizję, kabel zasilający oraz kabel sterowania PTZ). Monitoring IP zapewnia też stosunkowo łatwą skalowalność systemu, opartą o przepływność sieci i dobór parametrów urządzeń pośredniczących.
Doceniana jest tu zarówno łatwość obsługi systemu, możliwość łatwej rozbudowy, jak i wysoka jakość przesyłanego obrazu. Obraz z monitoringu sieciowego może być oglądany z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy tylko komputer czy telefon z dostępem do Internetu. W obrazie HD uzyskiwana jest ogromna szczegółowość i precyzja rozpoznawania nagrywanych osób, przedmiotów i zdarzeń. Poprawnie wykorzystany obraz megapikselowy może znacznie zwiększyć skuteczność systemu, a monitoring IP uznawany jest za przyszłość nowoczesnych systemów monitoringu wizyjnego. |